Sofya Gulyak
We wrześniu 2009 Sofya Gulyak otrzymała 1. nagrodę i Złoty Medal Księżniczki Mary na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds - jako pierwsza kobieta w historii tego konkursu. Od tamtej pory przyjmowana jest w salach koncertowych na całym świecie z ogromnym uznaniem. Recenzenci komplementują ją za jej "ogromną precyzję gry i koloryt dźwięków ... wykwintnie miękką grę ... i delikatność" ("Washington Post").

Jej dorobek obejmuje nagrody na wielu prestiżowych konkursach pianistycznych: jest laureatką 1. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Williama Kapella w USA, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Helsinkach, Tivoli w Kopenhadze, Gyeongnam w Korei Południowej, San Marino, 2. nagrody (pierwszej nie przyznano) na konkursie Busoniego we Włoszech i 3. nagrody na konkursie pianistycznym Marguerite Long w Paryżu.

Sofya Gulyak pochodzi z Kazania (Rosja), gdzie studiowała w Specjalnej Szkoły Muzycznej, a następnie w Konserwatorium pod Kazaniu u prof. Elfija Burnaszewa. Ukończyła również z najwyższym wyróżnieniem "Ecole Normale de Paris Alfred Cortot". Następnie kontynuowała studia w Akademii Muzycznej "Incontri col Maestri" (Imola, Włochy) u Borysa Petruszanskiego oraz w Royal College of Music u Vanessy Latarche. Występowała na całym świecie w takich salach jak Sala Verdiego w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego , Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Palais de Musique w Strasburgu, Hong Kong City Hall, Finlandia Hall w Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Aberdeen Music Hall, Salle Moliere w Lyonie, Walt Disney Hall w Los Angeles, King Theatre w Rabacie, Kursaal w Bernie, Tivoli Concert Hall w Kopenhadze.

Sofya Gulyak występowała jako solistka z London Philharmonic Orchestra, Finnish Radio Symphony, Filharmonią w Petersburgu, Rio de Janeiro Symphony, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Halle Orchestra, BBC Scottish, Orchestra Fondazione Arena di Verona, Orchestra Filarmonica di Bologna, Filharmonią w Bukareszcie, Stavanger Symphony, Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, Ulster Symphony, filharmoniami w Oulu, Lipsku, Maroku i Helsinkach, Kopenhaga Symphony, Orchestre National de France, Baltimore Symphony. Grała pod batutą Vladimira Ashkenazy'ego, Sakari Oramo, Marca Eldera, Davida Hilla, Donalda Runniclesa, Wasilija Petrenki, Alana Buribajewa, Eivinga Gullberga Jensena, Theodora Guschlbauera, Rory McDonalda, Danaila Racheva, Fabio Mastrangelego, Michele Mariottiego, Fuata Mansurova.

Brała udział w wielu festiwalach, takich jak Zagłębia Ruhry, Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, w Sceaux, Keyboard International w Nowym Jorku, w Strasburgu, na festiwalu Busoniego, Harrogate, Liszta w Villa d'Este, Nordlys w Norwegii, Ravello i Krakowie. Sofya Gulyak uczestniczyła również jako członek jury w międzynarodowych konkursach pianistycznych we Włoszech, Serbii, Francji, Grecji i USA. Jej gra była transmitowana w radiu i telewizji, w Rosji, Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, USA, Finlandii, Danii i Wielkiej Brytanii (BBC 3 i BBC 4).